Duyurular

Fotoğraf: Şahin Kaygun Kolaj: Salih Bora

TOMRİS UYAR SEMPOZYUMU NOTOS’TA!

17 Kasım 2011 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Tomris Uyar için 70. ‘Yaş Değiştirme Törenine Yetişen…’ Bir Sempozyum”unda yer alan konuşmaların bir kısmı Notos’un Nisan – Mayıs 2012 tarihli 33. sayısında yayımlandı.

Derginin Tomris Uyar dosyasında, Sema Kaygusuz, Behçet Çelik, Caner Karavit, H. Turgut Uyar ve Abdullah Uçman’ın sempozyum konuşma metinlerinin yanı sıra Handan İnci ve Burcu Şahin’in de yazıları yer alıyor.

Sema Kaygusuz, Tomris Uyar’ın “yakınlık ve uzaklık izleği”nin “onun öykü sanatının bazı yasaları”na ve bu yasaların yazarın gündelik ilişkilerine olan etkisinden; Behçet Çelik, Tomris Uyar’ın öykülerindeki temel izlekler ve sorunsallardan hareketle yazarın hikâyeciliğinden; Handan İnci, Tomris Uyar’ın “1970 başında yenilik hikâyesi adı altında giriştiği dönemselleştirme çabasının edebiyat ortamında uyandırdığı yankılardan; Burcu Şahin, Uyar’ın çevirmenlik üzerine görüşleri ve çeviri tekniğinden; H. Turgut Uyar, yazarın Gündökümü adlı günlüklerinde yer alan çocuk yetiştirme üzerine görüşleri ve bu görüşlerin gündelik hayatındaki yerinden yola çıkarak Tomris Uyar’ın oğlu olmanın nasıl bir duygu olduğundan; Caner Karavit, plastik sanatlarda da son derece önemli olan izlenimciliğin Tomris Uyar’ın eserlerindeki etkisinden; Abdullah Uçman ise yazarın Türk hikâyeciliğindeki öneminden bahsediyor.

Dergide yazarın bir çocuk öyküsü olan “Kardelen Bulmacalar Soruyor” da yer alıyor.

Notos’un Tomris Uyar dosyasındaki yazılar:

  • Sema Kaygusuz – Tomris Uyar / Uzak ve Yakın

  • Behçet Çelik – Taze Solukla Onulmazlık Arasında Kılpayı Ayrım

  • Handan İnci – Tomris Uyar’ın Yenilik Hikâyesi

  • Burcu Şahin – Çevirinin Özgün Sesi

  • H. Turgut Uyar  – Tomris Uyar’ın Oğlu Olmak

  • Caner Karavit – Tomris Uyar’ın İzlenimlerinde Biçim ve Meydan Okuma

  • Abdullah Uçman – Türk Öykücülüğünde Bir Zirve

  • Tomris Uyar – Kardelen Bulmacalar Soruyor